f·p·p · p·r·o·d·u·c·t·i·o·n·s   GRY | SERWERY GIER | BANNERY
  
 


halflife.fpp.pl
Podłącz nasz
baner
 

  f·p·p · h·a·l·f·l·i·f·e | Celowniki w...

Poradniki

Celowniki w HL2

Wiele osób ma problem z celownikiem w Half-Life 2. Jednym nie podoba się jego wygląd, inni chcieliby go zamienić na swój własny, a jeszcze inni doświadczają błędu, dzięki któremu zamiast charakterystycznych pięciu kropek w środku ekranu pokazuje się duża litera Q. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże w każdym z tych przypadków...

Korzystanie z konsoli HL2

Aby włączyć konsolę w HL2, aby stała się dostępna podczas gry, stwórz plik o nazwie autoexec.cfg w katalogu CFG. Pełna ścieżka do tego katalogu powinna wyglądac tak: steam/steamapps/twoja_nazwa_konta/half-life 2/hl2/cfg.

Polecenie włączające konsolę to con_enable "1". Aby przypisać to polecenie do przycisku użyj polecenia: bind "" "toggleconsole", w cudzysłowach wpisując przycisk, któremu chcecie przypisać tą funkcję.
Dla osób nie obeznanych z plikami konfiguracyjnymi - są to po prostu proste pliki tekstowe (.TXT), których rozszerzenie zostało zmienione na .CFG. Można je stworzyć np. poprzez kliknięcie na pulpicie prawym przyciskiem myszy i wybranie z menu "Nowy" > "Nowy dokument tekstowy".

Komendy konsoli HL2

Oto parę komend konsoli/pliku konfiguracyjnego, które pomogą wam poradzić sobie z HUD'em i celownikiem:

 1. crosshair 0 -- usuwa celownik (tylko 5 białych kropek)
 2. crosshair 1 -- przywraca celownik
 3. cl_drawhud 0 -- usuwa wszystkie elementy HUD'a: celownik, wskaźnik amunicji i "nawiasy" zdrowia, które otaczają celownik oraz wskaźnik zdrowia i osłony na dole ekranu (czyści ekran)
 4. cl_drawhud 1 -- przywraca HUD'a.


Budowa celownika

Celownik jest złożony z dwóch komponentów, złożonych z dwóch różnych plików czcionek:
1. Pięć białych kropek znajduje się w pliku o nazwie halflife2.ttf
2. "Nawiasy" są w pliku o nazwie hl2crosshairs.ttf

Dla gry dla pojedynczego gracza, oba pliki znajdują się w katalogu:
 • Steam/SteamApps/twoja_nazwa_konta/half-life2/hl2/resource


 • Dla multiplayera oba pliki znajdują się w osobnych katalogach:
 • Steam/SteamApps/twoja_nazwa_konta/half-life 2/ deathmatch/hl2mp/resource/halflife2.ttf
 • Steam/SteamApps/twoja_nazwa_konta/half-life 2/ deathmatch/hl2/resource/hl2crosshairs.ttf

 • Valve usunęło wskaźnik zdrowia i amunicji w trybie multiplayer, a jedyne co widać, to cienkie, statyczne "nawiasy". Jeśli w ogóle nie chcesz mieć "nawiasów", ale nadal chcesz widzieć jakiś typ celownika, zobacz celownik multiplayer'owy footstep'a (poniżej). Jeśli chcesz mieć inny typ celownika w środku, bez "nawiasów", użyj pliku hl2crosshairs.ttf footstep'a, zawartego w jego archiwum ZIP i innego pliku halflife2.ttf poprzez wybór tych zainstalowanych w katalogu źródłowym.

  Problem z Q

  Wiele osób zgłasza, że zamiast celownika mają dużą literę Q w miejscu celownika. Jeśli widzisz Q bez wskaźników zdrowia i amunicji wokół niego, masz prawdopodobnie zainstalowaną w systemie alternatywna czcionkę Half-Life, która zastąpiła dwa podane powyżej pliki.
  Zobacz w katalogu Windows/Fonts albo wejdź do Panelu Sterowania - Czcionki, aby zobaczyć czy masz tam jakieś czcionki HL. Może to powodować konflikt nawet wtedy, gdy nazwa pliku jest inna. Usuń czcionkę lub przenieś ją do innego katalogu, jeśli chcesz ją zachować. Zobacz czy to rozwiąże problem. Nawet alternatywna czcionka CS'a może powodować problemy. Przypomnij sobie, czy nie ściągałeś z sieci żadnej czcionki HL'a albo CS'a. Czcionka mogła się także automatycznie ściągnąć wraz z jednym z update'ów w The All Seeing Eye.
  Jeśli nadal widzisz Q, ale masz wokół niego wskaźniki w kształcie nawiasów, twój plik halflife2.ttf może być uszkodzony. Aby to sprawdzić, wejdź do katalogu, w którym znajduje się ta czcionka (ścieżka dostępu podana powyżej) i usuń plik halflife.ttf. Uruchom grę, a powinien się wygenerować nowy plik o tej nazwie.
  Jeśli nadal masz problemy z Q, spróbuj jeszcze raz zainstalować grę.

  Edytowanie celownika w HL2

  Będzie potrzebny edytor czcionek TrueType. Nie bazuje on tak jak każdy edytor bitmap, na edytowaniu wektorów. Jeśli jednak chcesz spróbować swoich sił, to STĄD możesz ściągnąć program Font Creator (wersja shareware w pełni funkcjonalna przez 30 dni). Powodzenia!

  Zmiana celownika

  Podążaj za instrukcjami, które są w plikach ReadMe zawartych w poniższych plikach ZIP. Nie jest konieczne wykonywanie kopii zapasowych dotychczasowych plików czcionek. Jeśli nowe pliki ci się nie spodobają, po prostu je skasuj, a przy następnym uruchomieniu gra w ich miejsce sama utworzy oryginalne odpowiedniki. Tych samych plików można także używać do trybu multiplayer. Musisz tylko wypakować je do odpowiedniego katalogu (ścieżka podana była powyżej). Należy także sprawdzić atrybuty tych plików. Jeśli nie są one ustawione na "Tylko do odczytu", gra zastąpi je swoimi kopiami przy starcie gry.

  Celowniki HL2

  Te dwa pliki mają mają instrukcje instalacji w środku i są przeznaczone dla trybu Single Player

  Ten celownik jest przeznaczony tylko dla trybu multiplayer. Autor usunął "nawiasy" i pozostawił samą kropkę.

  stworzone przez moosman'a stworzone przez footstep'a

  stworzone przez footstep'a

  kliknij obrazek aby ściągnąć kliknij obrazek aby ściągnąć
  Te celowniki mogą być użyte zarówno w trybie single player, jak i multiplayer. Plik ZIP zawiera instrukcję instalacji. Obrazki pokazują jak będzie wyglądać w poszczególnych trybach gry.
  stworzone przez moosman'a stworzone przez footstep'a
  single multi
  kliknij TUTAJ, aby ściągnąć


  Oryginalny artykuł pochodzi ze strony BULLSEYE CROSSHAIRS
  Temat Autor Data  
  Kropka jest najlepsza!
  Barthek 09·12·2004-02:01  
  Odp: OK, kropkę...
  [email protected]$te!n 02·11·2004-19:01  
  Odp: Czarna?
  Barthek 02·12·2005-07:01  
  Odp: A gdyby...
  [email protected]$te!n 02·12·2005-17:00  


   + DODAJ NOWY TEMAT 
  --------------------------------------
  Autor: corell
  Aktualizacja: 03·11·2003 - 06:00   : DRUKUJ 

       
     


  f·p·p · p·r·o·d·u·c·t·i·o·n·s © 2000-2005 f·p·p productions. Skontaktuj się z nami w celu uzyskania dodatkowych informacji.
  Przeczytaj reklama z nami, aby dowiedzieć się jak ukierunkować swoje produkty i usługi do graczy.


  Dzisiaj jest Piątek · 7 Października · 2022
  Strona wygenerowana w 0.084296 sek.